ОБЩИ УСЛОВИЯ
ЗА ПРОДАЖБА НА ПРИРОДЕН ГАЗ ЗА БИТОВИ НУЖДИ ОТ „ДОБРУДЖА ГАЗ“ АД, НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО
РАЗДЕЛ I
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ И ДЕФИНИЦИИ
Чл. 1 С настоящите Общи условия се определят взаимоотношенията за продажба на природен газ между „Добруджа газ“ АД, със седатище и адрес на управление: гр. Ген. Тошево, ул. „Васил Априлов“ № 5. вписано в регистъра на търговските дружества, воден при Добрички окръжен съд под № 149, том 45, стр 65, по ф. д. № 904/2000 г., № по НДР 1081010036. БУЛСТАТ 834056298 и потребителите на природен газ за битови нужди на територията на община Генерал Тошево.
Чл.2.(1) Общите условия имат задължителна сила за „Добруджа газ” АД и потребителите на природен газ. доколкото в писмена форма не е уговорено друго между страните.
- Договорът за продажба (доставка) на природен газ поражда действие след като потребителите представят данните и документите по чл.5, след изпълнение на техническите условия за присъединяване към газоразпределителната мрежа.
Чл.З. По смисъла на настоящите Общи условия:
- ПРОДАВАЧ е “Добруджа газ“ АД. притежаващо лицензни за разпределение № Л-183-08/17.12.2004 г. и обществено снабдяване с природен газ № Л-183-12/ 17.12.2004 г. на територията на община Генерал Тошево, издадени от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране /ДКЕВР/;
- КУПУВАЧ е всеки потребител на природен газ за битови нужди, а такова е всяко физическо лице, обитаващо къща или жилищен блок, собственик или титуляр на вещно право на ползване на имот, което задоволява напълно или частично домакинските си нужди чрез използване на природен газ. Всеки КУПУВАЧ се идентифицира чрез данните, описани в чл.5 от настоящите Общи условия:
- ПРОДАЖБА НА ПРИРОДЕН ГАЗ е доставката на природен газ до мястото на доставка, определено в чл.13, в което се прехвърля собствеността върху газа от ПРОДАВАЧА на КУПУВАЧА:
- ФОРСМАЖОРНИ ОБСТОЯТЕЛСТВА представляват всички непредвидени или непредотвратими събития от извънреден характер, които обективно пречат на точното изпълнение на настоящия договор, последиците от които не могат да се вменят като вина на страните;
- ЗАКОНОДАТЕЛСТВО означава съвкупност от нормативни актове на НС, МС или други държавни и общински органи, които са в сила през периода на действие на настоящите общи условия;
- ГАЗОРАЗПРЕДЕЛИТЕЛ11А МРЕЖА /ГРМ/ е мрежа от газопроводи и съоръжения към тях за доставка на природен газ до съответните потребители на територията на община Генерал Тошево;
- СРЕДСТВА ЗА ТЪРГОВСКО ИЗМЕРВАНЕ са средствата за измерване, собственост на ПРОДАВАЧА, вписани в Държавния регистър на одобрените за използване в страната средства за измерване, свързани с търговски сделки, отговарящи на изискванията на Закона за измерванията, които се използват за отчитане на потребеното от КУПУВАЧА количество природен газ. Средствата за търговско измерване по правило се монтират на границата на имота на КУПУВАЧА така, че и двете страни да имат достъп до тях;
- .1. ОТЧЕТЕН ПЕРИОД означава период от време за отчитане на потребените количества природен газ и е равен на един календарен месец.
- .3. При промяна на цената на природния газ през отчетния период, потребените количества природен газ се изчисляват по новите цени от датата, когато същите са влезли в сила. На тази дата служителите на ПРОДАВАЧА извършват междинно отчитане на средствата за търговско измерване.
- ДЕН означава период от 24:00 часа, започващ от 8:00 часа и завършващ на следващия календарен ден в 8:00 часа;
- ПРИРОДЕН ГАЗ означава многокомпонентна смес. която съдържа основно метан и въглеводороди от неговия хомоложен ред СпН2п+2 и невъглеводородни компоненти, които образуват естествени подземни акумулации;
- МЯСТО НА ДОСТАВКА е точката, намираща се непосредствено след средството за търговско измерване, собственост на ПРОДАВАЧА.
- ЗАВАРЕН ПОТРЕБИТЕЛ е купувач на природен газ, присъединен към газопроводната мрежа преди влизане на тези Общи условия в сила.
- НОВ ПОТРЕБИТЕЛ е купувач на природен газ, който ще бъде присъединен към газопроводната мрежа след влизане на тези Общи условия в сила.
РАЗДЕЛ II
ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СТРАНИТЕ
Чл.4. С настоящите общи условия ПРОДАВАЧЪТ се задължава:
- да осигурява надеждно, безопасно и ефективно функциониране на газоразпределителната мрежа;
- да доставя природен газ при условията на равнопоставеност и недискриминация спрямо всички свои КУПУВАЧИ;
- да предоставя информация на КУПУВАЧА за консумираните количества природен газ. както и за показанията на уреда за търговско измерване за отчетния период;
- да предоставя информация на КУПУВАЧА за действащите цени на природния газ;
- да обяви на подходящо място и в средствата за масово осведомяване телефонни номера за информация, във връзка с продажбата на природен газ.
Чл.5. Всеки КУПУВАЧ, желаещ да ползва природен газ за битови нужди представя на ПРОДАВАЧА:
- идентификационни данни – трите имена. ЕГН и адрес по документ за самоличност;
- данни за газоснабдявания имот. адрес, местонахождение, документи за права върху имота;
- ако договорът се сключва чрез пълномощник – изрично нотариално заверено пълномощно;
- описание и техническа характеристика на монтираните мощности, работещи на природен газ;
- заявление с описание на монтираните уреди, вида на отделните имоти на битови потребители и предназначението на природния газ;
- декларация – съгласие за строителство и монтаж на съоръжението за присъединяване и уреда за търговско измерване, за осигуряване на достъп до същите за измерване, обслужване и ремонт, в случаите, когато се налага те да бъдат разположени на територията на КУПУВАЧА;
- документи, доказващи разрешение за ползването на съоръженията, работещи с природен газ.
Чл.6. Всеки КУПУВАЧ е длъжен писмено да уведоми ПРОДАВАЧА, в тридесет дневен срок от настъпването на всяка промяна в собствеността на имота и/или данните, посочени в предходния член.
Чл.7. КУПУВАЧЪТ се задължава да заплаща стойността на полученото количество природен газ, с качествени показатели и параметри, определени съгласно чл.8, по цена определена съгласно чл.31.
РАЗДЕЛ III
УСЛОВИЯ ЗА КАЧЕСТВО НА ГАЗОСНАБДЯВАНЕТО
Чл.8. ПРОДАВАЧЪТ доставя природен газ с качество, съгласно действащите нормативни изисквания – БДС ISO 6976 и Наредба за устройството и безопасната експлоатация на преносните и разпределителните газопроводи и на съоръженията, инсталациите и уредите за природен газ.
Чл.9. ПРОДАВАЧЪТ е длъжен да осигурява на КУПУВАЧИТЕ качествено снабдяване с природен газ. което се определя по следните групи показатели:
- осигуряване на необходимите количества природен газ при потребителите;
- сигурност, непрекъснатост и ефективност на газоснабдяването;
- качество на търговските услуги.
4.1.10. ПРОДАВАЧЪТ е длъжен да спазва показателите и изискванията за качество на газоснабдяването, утвърдени от ДКЕВР.
Чл.11. ПРОДАВАЧЪТ е длъжен да поддържа в техническа изправност газопроводните мрежи и съоръжения; да отстранява повредите в газопроводните мрежи и съоръжения в срок до 48 часа след установяването им.
Чл.12. (1) След преминаване на природния газ през мястото на доставка, отговорността и риска от случайно погиване или увреждане качествата на природния газ преминават от ПРОДАВАЧА към КУПУВАЧА.
(2) При доставка на природен газ с качествени показатели и параметри, различни от посочените в чл. 8. цената се преизчислява пропорционално на влошаването на калоричността. Преизчислението на цената не лишава КУПУВАЧА от правото му да търси обезщетение от ПРОДАВАЧА за действително претърпени вреди.
РАЗДЕЛ IV
РЕД ЗА ИЗМЕРВАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА КОЛИЧЕСТВАТА ПРИРОДЕН ГАЗ
Чл.13. Прехвърлянето на собствеността върху природния газ от ПРОДАВАЧА на КУПУВАЧА се извършва в точка, намираща се непосредствено след средството за търговско измерване, собственост на ПРОДАВАЧА – наречена място на доставка.
Чл.14. Отчитането на количествата доставен и приет природен газ представлява разликата между нови и стари показания на средството за търговско измерване.
Чл.15. Отчитане на количество природен газ се извършва от ПРОДАВАЧА на отчетни периоди регламентирани в чл.З, т. 8(1) от настоящите Общи условия и по определен от него график, достъпен за всички потребители.
Чл.16. ПРОДАВАЧЪТ е длъжен да поддържа регистър на средствата за търговско измерване на природния газ за всички КУПУВАЧИ, присъединени към газоразпределителната му мрежа. При поискване от КУПУВАЧА, ПРОДАВАЧЪТ е длъжен да му предостави данни от регистъра в седемдневен срок от поискването.
Чл.17. КУПУВАЧЪТ има право да присъства лично или чрез свой представител при отчитане на показанията на средството за търговско измерване.
Чл.18. ПРОДАВАЧЪТ е длъжен да извършва периодични проверки на средството за търговско измерване и да го поддържа в изправно състояние, съгласно Наредбата, посочена в чл.8. Разходите по отстраняване на констатирани неизправности по него са за сметка на ПРОДАВАЧА, освен ако те не се дължат на небрежност или умишлено увреждане от страна на КУПУВАЧА, което се установява с двустранно подписан констативен протокол.
Чл.19. ПРОДАВАЧЪТ е длъжен да извършва проверка на средството за търговско измерване, всеки път след отправено писмено искане от страна на КУПУВАЧА, в срок до гри работни дни от датата на получаването му. За резултата от извършената проверка се съставя двустранен констативен протокол. При липса на констатирани неизправности, разходите по извършената проверка се заплашат от КУПУВАЧА в тридневен срок от получаване на фактурата.
Чл.20. (1). Когато средствата за търговско измерване са разположени в имота на КУПУВАЧА, той е длъжен да осигурява безпрепятствен достъп до тях на представители на ПРОДАВАЧА, за мерене, обслужване и ремонт, срещу представяне на служебна карта за легитимация:
(2) В случаите по ал.(1) ПРОДАВАЧЪТ отправя писмено искане за осигуряване на достъп със срок не по-малък от 3 (три) работни дни. преди датата за осигуряване на достъп.
Чл.21. КУПУВАЧЪТ е длъжен преди началото на доставката да се запознае с Временната инструкция за безопасна експлоатация на битови газови инсталации и да премине инструктаж към ПРОДАВАЧА за работа с газови уреди и инсталации.
Чл.22. КУПУВАЧЪТ е длъжен да уведомява ПРОДАВАЧА за настъпили неизправности във вътрешните газови инсталации, които са негова /на КУПУВАЧА/ собственост, както и да му съобщи за всеки запис по тяхното състояние, направен в ревизионната книга от оправомощеното лице за технически надзор.
Чл.23. КУПУВАЧЪТ е длъжен да опазва средствата за търговско измерване, да не уврежда самото средство, пломба, знак или друго контролно приспособление, поставени от ПРОДАВАЧА.
РАЗДЕЛ V
РЕД И УСЛОВИЯ ЗА ВКЛЮЧВАНЕ, ИЗКЛЮЧВАНЕ, СПИРАНЕ (ПРЕКЪСВАНЕ),
ПРЕКРАТЯВАНЕ И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ГАЗОСНАБДЯВАНЕТО
Чл.24.(1) ПРОДАВАЧЪТ има право да прекъсва или ограничава газоподаването на КУПУВАЧА 15 /петнадесет/ дни след датата на изпратено писмено предизвестие или отправено предупреждение чрез средствата за масово уведомяване, при провеждането на:
- планови ремонти на газовите съоръжения;
- оперативни превключвания;
- въвеждане в експлоатация на нови съоръжения;
- други подобни действия, свързани с прекъсване на газоснабдяването или ограничаването му, които подлежат на планиране.
(2) В предизвестието задължително се посочват дата и точен час на прекъсването /ограничаването/, както и неговата продължителност.
Чл.25. При необходимост от промяна на предварително оповестената продължителност на прекъсване /ограничаване/ ПРОДАВАЧЪТ в срок от три дни преди изтичане на първоначално обявения срок е длъжен писмено да уведоми за това КУПУВАЧА.
Чл.26.(1) ПРОДАВАЧЪТ има право да прекъсне или ограничи доставката на природен газ на КУПУВАЧА, без предварително уведомяване при:
- възникване или предотвратяване на аварии;
- възникване на опасност за здравето и живота на хора или за околната среда;
- възникване на опасност за целостта на газоснабдителната мрежа:
- възникване на опасност от нанасяне на значителни материални щети на газопроводната мрежа или на потребителите:
- прекъсване или ограничаване на доставките на природен газ по независещи от ПРОДАВАЧА обстоятелства (форсмажор);
- обявен от Министъра на енергетиката ограничителен режим за ползване на природен газ;
- В случаите в преходната алинея, ПРОДАВАЧЪТ е длъжен във възможно най-кратък срок да уведоми КУПУВАЧА писмено или чрез средствата за масово осведомяване, за причината на прекъсване /ограничаване/ и сроковете за възстановяване на регулярното подаване на природен газ;
- Прекъсването /ограничаването/ на газоснабдяването продължава до отстраняване на причината, която го е наложила;
- ПРОДАВАЧЪТ не носи отговорност за щети, нанесени на КУПУВАЧИТЕ при прекъсване /ограничаване/ на газоснабдяването в горепосочените случаи, освен ако събитието по ат. 1 нс с настъпило по вина на ПРОДАВАЧА.
Чл.27. ПРОДАВАЧЪТ има право да прекъсне или ограничи подаването на природен газ на КУПУВАЧА и когато:
- КУПУВАЧЪТ не е заплатил дължимите суми за консумиран природен газ
- КУПУВАЧЪТ не е изпълнил задълженията си по чл.22 и чл.23 включително:
- след извършена от ПРОДАВАЧА проверка се установи, че е налице увреждане на средството за търговско измерване, което е довело до неизмерване, неправилно и/или неточно измерване на консумирания природен газ или са повредени и/или унищожени пломба, знак или друго контролно приспособление, поставени от оторизиран държавен орган или упълномощеното лице на ПРОДАВАЧА, за времето, необходимо за подмяна на средството за търговско измерване или възстановяване на унищожените пломба, знак или друго контролно приспособление;
- КУПУВАЧЪТ системно /два или повече пъти/ не осигурява достъп до средствата за търговско измерване за отчитане и контрол, до осигуряване на достъпа.
Ч.т.28. (1) Ако КУПУВАЧЪТ в посочения във фактурата срок не заплати дължимите от него суми. доставката на природен газ се прекратява от ПРОДАВАЧА в 8.00 часа на деня, следващ датата, посочена във фактурата за спиране на газоподаването.
(2) ПРОДАВАЧЪТ няма право да прекъсне по реда на предходната алинея доставката на природен газ в следните случаи:
- в почивен и официален празничен неприсъствен ден, както и в деня. който го предхожда.
- при спазване на договорено разсрочване за сумите, за които то е договорено;
- в случай на съдебно оспорване на основанието за прекъсване от страна на КУПУВАЧА, в случай че до решаването на спора КУПУВАЧЪТ заплаща текущите си задължения;
- в случай на подадена пред ПРОДАВАЧА молба, сигнал или жалба от КУПУВАЧА относно срока и основанието за прекъсването, те спират прекъсването на снабдяването до приключване на проверката.
Чл.29. В случаите по чл.27 и чл.28 ПРОДАВАЧЪТ възстановява газоподаването на КУПУВАЧА в срок до 12 /дванадесет/ часа след заплащане на всички дължими от КУПУВАЧА суми или след отстраняване на причината наложила прекъсването /ограничаването/, както и след заплащане от страна на КУПУВАЧА на всички разходи, направени от ПРОДАВАЧА по възстановяване на доставката.
Чл.ЗО. ПРОДАВАЧЪТ може временно да прекъсне газоподаването към обект на потребителя, след подаване на писмено искане от страна на КУПУВАЧА. В този случай възстановяването се извършва след заплащане от страна на КУПУВАЧА на всички разходи, направени от ПРОДАВАЧА по възстановяване на доставката.
РАЗДЕЛ VI
ЦЕНИ И УСЛОВИЯ ЗА ПЛАЩАНЕ НА ДОСТАВЕНИЯ ПРИРОДЕН ГАЗ
Чл.31. ПРОДАВАЧЪТ продава природния газ по цена определена в рамките на утвърдените му пределни цени от ДКЕВР. които публикува в местен вестник. Цената се определя за 1000 стандартни кубични метра, при долна граница на топлина на изгаряне /калоричност/ 8000 ± 100 килокалории /9.302 +-0,1163 [кВтч]/ за кубичен метър при стандартни условия, изчислена съгласно БДС ISO 6976
Чл.32. КУПУВАЧЪТ е длъжен да заплаща иа ПРОДАВАЧА дължимите суми за доставения му природен газ ежемесечно, до седмо число на месеца следващ календарния месец за който е отчитането.
Чл.ЗЗ. В случаите, когато крайният срок за заплащане съвпада с почивни или празнични дни. същият се удължава до първия работен ден след тях.
Чл.34. (1) За дължимите суми за всеки отчетен период(месец) ПРОДАВАЧЪТ изпраща на КУПУВАЧА, фактура, включваща: номер на измервателния уред, показания на средството за търговско измерване /старо. ново. разлика/, единичната цена. дължимата сума, дължимият данък върху добавената стойност (ДДС), срок за плащането й и дата за спиране на газоподаването при неплащане, дата на следващо отчитане, номера на банковата сметка и адреса на ПРОДАВАЧА. Неполучаването на фактурата не освобождава КУПУВАЧА от задължението за плащане на дължимите суми.
(2) КУПУВАЧЪТ заплаща дължимите суми по банковата сметка на ПРОДАВАЧА или ги внася в брой в касата му, за което му се издава фискален бон.
Чл.35. КУПУВАЧЪТ в срок от 3 /три/ работни дни, след получаване на фактурата за плащане е длъжен, да уведоми писмено ПРОДАВАЧА за констатирана от него положителна или отрицателна разлика между отчетеното от ПРОДАВАЧА и стойността на действително потребеното количество природен газ през съответния отчетен период.
Чл.36. ПРОДАВАЧЪТ в срок от 3 /три/ работни дни, след получаване на писменото уведомление по предходния член е длъжен, да изпрати свой представител за извършване на проверка на средствата за търговско измерване и/или отчетеното от него количество природен газ. За резултата от проверката се съставя двустранен констативен протокол. Констатираните положителни или отрицателни разлики се изправят при първото следващо плащане.
Чл.37. В случаите, когато средствата за търговско измерване се окажат неизправни или по други причини не работят, доставеният природен газ се заплаща на основата на средно дневната консумация за същия отчетен период от предходната календарна година, а за първата година на доставка – чрез отчитане на инсталираната мощност и часовата й използваемост.
РАЗДЕЛ VII
РЕД ЗА ОТКРИВАНЕ, ПРОМЯНА И ЗАКРИВАНЕ НА ПАРТИДА
Чл.38.(1) ПРОДАВАЧЪТ е длъжен да състави досие на КУПУВАЧА и да съхранява копията на документите, представени му от КУПУВАЧА;
(2) ПРОДАВАЧЪТ открива и води партида с личен код за всеки КУПУВАЧ.
Чл.39.(1) При промяна на собствеността или на вещното право на ползване новият и предишният собственик или ползвател са длъжни да подадат до ПРОДАВАЧА, в срока по чл.6. заявление за откриване, промяна или закриване на партида по образец, към което са приложени копия на документи, удостоверяващи придобиването или прекратяването на правото на собственост или на вещното право на ползване на имота.
(2) Когато КУПУВАЧЪТ напуска семейното жилище по силата на официален документ, издаден от компетентен орган, е длъжен да уведоми писмено ПРОДАВАЧА, в срока по чл.6. като подаде заявление за промяна на партидата с приложено копие от документа.
Чл.40.(1) При смърт на КУПУВАЧ физическо лице, наследниците или лицето, придобило жилището по силата на договор за гледане и издръжка или по дарение, са длъжни да уведомят писмено ПРОДАВАЧА, в 30 дневен срок. чрез подаване на заявление за промяна на партидата, с приложено копие па удостоверение за наследници или съответно на акта за собственост.
(2) В случаите по ал.1, ПРОДАВАЧЪТ променя партидата на името на наследника или на един от наследниците, по писмено споразумение между тях. или на името на лицето, придобило собствеността на жилището по силата на акта. При липса на споразумение между наследниците. ПРОДАВАЧЪТ открива партида на всички наследници, пропорционално на дела им. съобразно удостоверението за наследници.
Ч. 1.41.(1) КУПУВАЧ може да бъде и наемател на жилище, който ползва природен газ за битови нужди. В тези случаи ПРОДАВАЧЪТ води партидата на името на собственика на имота и на наемателя, който заплаща дължимите суми за природен газ. за което наемодателят носи солидарна отговорност с наемателя.
- При промяна в наемното правоотношение, собственикът, както и новият наемател са длъжни да подадат до ПРОДАВАЧА в срока но чл.6 заявление за промяна на партидата по образец, към което са приложени копия на документи, удостоверяващи наличието или липсата на наемно правоотношение.
- Ако предишния наемател не е заплатил дължимите суми, същите се събират от собственика на имота.
Чл.42.(1) Преди промяна на собствеността или вещното право на ползване собственика или ползвателя има право да поиска и да получи от ПРОДАВАЧА справка за всички дължими суми за природен газ към момента на промяната, както и да заплати същите.
РАЗДЕЛ VIII
ОТГОВОРНОСТ ПРИ НЕИЗПЪЛНЕНИЕ
Чл.43.(1) Когато ПРОДАВАЧЪТ не уведоми КУПУВАЧИТЕ, писмено или чрез съобщение в средствата за масово осведомяване, за началото и продължителността на спиране на газоснабдяването поради извършване на ремонтни работи, реконструкция или въвеждане в експлоатация на нови съоръжения, или други подобни действия, които подлежат на планиране, дължи неустойка в размер на паричната равностойност на недоставеното количество природен газ за периода на спиране на газоснабдяването. За действително претърпени вреди над размера на неустойката ПРОДАВАЧЪТ дължи плащане само след доказването им пред съд. при спазване на разпоредбите на ГПК.
(2) Когато ПРОДАВАЧЪТ не спази предвидения в чл. 24. ал. 1 срок за предварително уведомяване на КУПУВАЧИТЕ, той дължи обезщетение в размер на паричната равностойност на недоставеното количество природен газ за периода на спиране на газоснабдяването.
Чл. 44. КУПУВАЧЪТ е длъжен да уведоми ПРОДАВАЧА, когато имота му се използва или предоставя на други лица за извършване на стопанска дейност, в 30- дневен срок от започване на стопанската дейност или предоставянето на имота.
Чл.45. В случай, че ПРОДАВАЧЪТ или упълномощен от него представител установи при проверка, че КУПУВАЧЪТ самоволно е възстановил спряно газоснабдяване. последният заплаща потребеното количество природен газ през периода на самоволното възстановяване.
Чл.46.(1) При неизпълнение в срок на задължението си да заплаща природния газ в предвидените, съгласно чл.32 срокове, КУПУВАЧЪТ дължи обезщетение на ПРОДАВАЧА в размер на законната лихва, изчислена върху дължимата сума, за всеки просрочен ден от датата на забавата до датата на постъпване на дължимата сума по сметката или в касите на ПРОДАВАЧА, на основание чл.86 от Закона за задължения та и договори те.
- КУПУВАЧЪТ изпада в забава по предходната алинея от първия работен ден след изтичане на срока за плащане.
- Задълженията на КУПУВАЧИТЕ – неизправни длъжници към ПРОДАВАЧА, се събират по реда на чл.237 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК), на основание чл.184 от ЗЕ, въз основа на извлечение от сметките.
- Когато сумата, платена от КУПУВАЧА не е достатъчна да покрие законната лихва, съдебните разноски и главницата, погасяват се първо разноските, след това лихвата и накрая – главницата.
РАЗДЕЛ IX
РЕД ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ЖАЛБИ НА КУПУВАЧИТЕ
Чл.47. В случай на неизпълнение на задължения от страна на ПРОДАВАЧА, КУПУВАЧЪТ има право да предяви претенциите си чрез молба, сигнал или жалба.
Чл.48. Молбата, сигналът или жалбата трябва да отговарят на следните изисквания:
- да е написана на български език:
- да са посочени името и адресът на титуляра на газоснабдения имот;
- да е посочено в какво се състои искането;
- да са изложени обстоятелствата по случая и да са представени доказателства, ако същият разполага с такива;
- да е подписана от подателя или от упълномощен негов представител.
Чл. 49.(1) ПРОДАВАЧЪТ приема и завежда жалби, предложения и сигнали по ред и начин в съответствие със Закона за административно обслужване на физическите и юридическите лица.
- ПРОДАВАЧЪТ е длъжен да отговаря на постъпилите жалби, предложения и сигнали в срок не по-дълъг от 20 /двадесет/ дни.
- Когато КУПУВАЧА не е удовлетворен от отговора и предприетите мерки на ПРОДАВАЧА, има право да подаде жалба до МИЕ или до ДКЕВР в съответствие с компетентността им по ЗЕ, чрез ПРОДАВАЧА, който изпраща копие от цялата преписка по случая с приложени доказателства в 3 /три/ дневен срок.
Чл.50 ПРОДАВАЧЪТ разглежда и решава в предвидения срок постъпилите молби, жалби, предложения и сигнали на потребители, свързани с:
- прилагането на настоящите общи условия за продажба на природен газ;
- отчетените данни от газоизмервателния прибор (разходомер);
- прилагането на цените на природния газ;
- качеството на газоснабдяване;
- данните на потребителя;
- други случаи, касаещи доставката, разпределението, потреблението и заплащането на природен газ.
Чл.51. В случай, че КУПУВАЧЪТ не е уведомил ПРОДАВАЧА за промяна на адреса си за кореспонденция, счита се, че предизвестията и уведомленията са редовно връчени, ако са изпратени на посочения в партидата адрес.
РАЗДЕЛ X
ДОПЪЛНИТЕЛНИ УСЛОВИЯ
Чл.52. ПРОДАВАЧЪТ и КУПУВАЧЪТ са длъжни да се уведомяват взаимно за всички настъпили промени, съгласно чл. 4 и чл. 5.
Чл.53.(1) Всички искания, предизвестия и уведомления при продажбата на природен газ следва да бъдат в писмена форма, подписани от страните или упълномощените от тях лица и се изпращат на адреса на КУПУВАЧА и на ПРОДАВАЧА.
(2) Срокът на предизвестията и уведомленията започва да тече от момента на получаването им от страна на КУПУВАЧА или ПРОДАВАЧА, към който са отправени, при спазване разпоредбите на ТПК.
Чл.54. Общите условия са задължителни и за заварените потребители на природен газ към датата на влизането им в сила и се счита, че от тази дата между тях и ПРОДАВАЧА има сключен договор.
Чл.55.(1) Настоящите Обши условия влизат в сила в тридесетдневен срок от публикуването им в един централен и в един местен ежедневник без писмено приемане от КУПУВАЧИТЕ. След влизането им в сила, ПРОДАВАЧЪТ ги публикува и в ИНТЕРНЕТ с границата си.
(2) В срок до 30 дни след влизането в сила на общите условия КУПУВАЧИТЕ, които не са съгласни с тях. имат право да внесат при ПРОДАВАЧА заявление, в което да предложат специални условия. Предложените от КУПУВАЧИТЕ и приети от ПРОДАВАЧА специални условия се отразяват в писмени допълнителни споразумения.
Чл.56.(1) При присъединяване на нов потребител или на
потребител с прекратено газоснабдяване. преди включване в редовна експлоатация
на присъединителните газопроводи и съоръжения към тях, потребителят подава
писмено заявление до ПРОДАВАЧА, с което удостоверява, че е съгласен с клаузите
на настоящите общи условия.
- Заявлението по ал. 1 се подава и от собственика или ползвателя, при промяна на собствеността или на вешно право на ползване на имота.
- В случаите по ал. 1 и ал. 2. със заявлението потребителят – КУПУВАЧ може да предлага различни условия, които ако бъдат приети от ПРОДАВАЧА, се отразяват в писмени допълнителни споразумения.
Чл.57. Срокът на договора за доставка на природен газ е в рамките на срока по издадената Лицензия за обществено снабдяване с природен газ. Страните имат право да прекратят договора и по взаимно съгласие; поради виновно неизпълнение на задълженията на КУПУВАЧА по чл.7 от настоящите общи условия; при виновно неизпълнение на задълженията на ПРОДАВАЧА по чл.9 от настоящите общи условия. В този случай изправната страна поканва неизправната да изпълни задълженията си в подходящ за това срок. като предупреждава, че в случай на неизпълнение на срока, ще счита договора за прекратен.
Чл.58. Измененията на тези общи условия подлежат на одобрение от ДКЕВР и влизат в сила след публикуването им в един централен и един местен всекидневник при спазване на процедурата по чл. 183, ал. 4 от ЗЕ. В случай на изменения в законодателството, разпоредбите на тези общи условия, които противоречат на нормативните изменения, се заместват със съответните правни норми.
Чл.59. Всички спорове за продажбата на природен газ се решават по взаимно съгласие чрез преговори между КУПУВАЧА и ПРОДАВАЧА, а при непостигане на споразумение, спорът се решава по съдебен ред. .
ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
Настоящите общи условия са приети с Решение в Протокол № 4/29.05.2006 г. на Съвета на директорите на “Добруджа газ” АД и одобрени с Решение № /2006 г. на ДКЕВР, на основание чл. 183, ал.2 от Закона за енергетиката, в съответствие с чл. 298. ал. 1 от Търговския закон